24.04.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

YURTİÇİNDE TCMB TOPLANTISI, KÜRESELDE FED BAŞKANI POWELL’IN MESAJLARI TAKİP EDİLECEK.

YURTİÇİNDE TCMB TOPLANTISI, KÜRESELDE FED BAŞKANI POWELL’IN MESAJLARI TAKİP EDİLECEK.

Haftalık ekonomi takvimine göre, yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günü gerçekleştireceği Haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı; küresel piyasalarda ise Fed Başkanı Powell’ın Çarşamba-Perşembe günleri Senato ve Temsilciler Meclisi’nde yapacağı Yarıyıl Para Politikası Raporu sunumu öne çıkıyor. Piyasadaki beklentiler ve bizim tahminimiz, TCMB’nin, %14,00 seviyesindeki politika faizinde (1 hafta vadeli repo faizi) herhangi bir değişiklik yapmayacağı yönünde.

Geçen hafta, 1994’ten bu yana ilk defa, 75bp faiz artıran ve bir sonraki toplantıda da yüksek olasılıkla 50 ya da 75 baz puan ile faiz artırımlarına devam edeceği yönünde sözlü yönlendirme yapan Fed Başkanı Powell’ın Senato ve Temsilciler Meclisinde yapacağı sunumlarda vereceği mesajlar finansal piyasalardaki risk iştahı üzerinde etkili olabileceğinden takip edilmeli. ABD piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olacağı yeni haftanın ilk işlem gününde Çin Merkez Bankası toplantısı ve Türkiye Mayıs ayı Yabancı Ziyaretçi rakamları izlenecek.

Çarşamba günü Türkiye Haziran ayı Tüketici Güven Endeksi ve İngiltere Mayıs ayı Enflasyon; Perşembe günü küresel çapta Mayıs ayı Hizmet ve Bileşik PMI, yurtiçinde 17 Haziran Haftası ParaBanka ve Menkul Kıymet İstatistikleri ile ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları; Cuma günü Türkiye Haziran ayı İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ile Reel Kesim, Hizmet, Perakende-Ticaret ve İnşaat Sektörü Güven Endeksleri, Almanya Haziran ayı Ifo İş İklimi Endeksi ve ABD Mayıs ayı Yeni Konut Satışları hafta boyunca ekonomi takviminde öne çıkması beklenen diğer başlıklar olarak sıralanabilir. Ayrıca, Hazine’nin yeni Gelire Endeksli Senet (GES) enstrümanına yönelik 15 Haziran’da başlayan talep toplama sürecinin 22 Haziran Çarşamba günü tamamlanacağını ve ABD Hazine Bakan Yardımcısının Türkiye’yi ziyaret etmesinin beklendiğini de not edelim.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ