22.06.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

Yurtiçinde Büyüme ve Enflasyon; küreselde PMI ile Avrupa Enflasyon verileri öne çıkmakta

Yurtiçinde Büyüme ve Enflasyon; küreselde PMI ile Avrupa Enflasyon verileri öne çıkmakta

Salı günü 4Ç22 dönemi büyüme ve Cuma günü Şubat ayı enflasyon haftalık yurtiçi ekonomi takvimindeki en önemli veriler konumunda. Türkiye Ekonomisi’nin 4Ç22 döneminde yıllık bazda %2,4 ve çeyreklik bazda %0,1 büyüdüğünü, bu rakamların 2022 yılı büyümesini %5,2 seviyesine taşıdığını tahmin etmekteyiz. Şubat ayı TÜFE tahminimiz %2,67 seviyesinde olup, bu rakamın yıllık TÜFE’yi %57,68’den %54,46’ya çekeceğini hesaplamaktayız. Yıllık rakamdaki muhtemel gerilemenin baz etkisinden kaynaklandığını not edelim.

Pazartesi günü Ocak ayı Dış Ticaret Dengesi ve Şubat ayı Ekonomi Güven Endeksi; Çarşamba günü Şubat ayı İmalat PMI ve Ocak ayı BDDK Aylık Bankacılık İstatistikleri; Perşembe günü Ocak ayı Finansal Olmaya Kesimin Net Döviz Pozisyonu hafta boyunca yurtiçi piyasalar tarafından izlenecek diğer önemli veriler olarak sıralanabilir. Ticaret Bakanlığı’nın geçici istatistiklerine göre Dış Ticaret Dengesinin Ocak’ta 14,4 milyar dolar açık verdiğini hatırlatalım. Ayrıca, payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 4Ç22 dönemi finansal sonuç açıklama dönemi bu hafta da devam edecek. Söz konusu süreç, solo sonuçlar için 1 Mart Çarşamba, konsolide sonuçlar için 13 Mart Pazartesi günü tamamlanacak.

Küresel ekonomi takviminin görece sakin bir haftayı işaret ettiği söylenebilir. Pazartesi günü ABD Dayanıklı Mal Siparişleri ve Askıdaki Konut Satışları; Salı günü ABD Tüketici Güveni; Çarşamba günü birçok ülkede açıklanacak imalat PMI verileri ile birlikte Almanya’da TÜFE, İşsizlik Oranı ve BoE Başkanı Bailey’nin konuşması; Perşembe günü Euro Bölgesi TÜFE ve İşsizlik Oranı ile ABD Haftalık İşsizlik Oranı ve Birim İşgücü Maliyetleri; Cuam günü birçok ülkede açıklanacak olan Bileşik PMI hafta boyunca küresel piyasaların odaklanacağı verileri olarak sıralanabilir. Yıllık TÜFE’nin Almanya’da %8,7’den %8,6’ya ve Euro Bölgesi’nde %8,6’dan %8,1’e gerilemesi beklenmekte.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ