21.05.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

Jeopolitik endişeler ön planda kalmaya devam edecek.

Jeopolitik endişeler ön planda kalmaya devam edecek.

Jeopolitik endişeler ön planda kalmaya devam edecek.
Hamas ve İsrail arasındaki sıcak çatışma durumu sürüyor. İsrail’in kara harekâtı başlatma ihtimali piyasalardaki stresi artırmakta. Söz konusu sürecin ne kadar süreceği, ne kadar derinleşeceği ve bir yayılma/sıçrama gösterip göstermeyeceği gibi unsurlar küresel piyasaların seyri açısından kritik öneme sahip olmayı sürdürecek. Kısa vadede güvenli liman talebinin ve petrol fiyatlarındaki artış eğiliminin sürmesi beklenebilir. Sürece yönelik olası haber akışlarının piyasalardaki oynaklığı artırabileceğini de not edelim.

 Yurtiçinde Pazartesi günü açıklanacak olan Eylül ayı Bütçe Dengesi ve Cuma günü açıklanacak olan Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi haftanın en önemli verileri konumunda. Bütçe dengesinin öncüsü olan Hazine Nakit Dengesi verileri ışığında yaptığımız hesaplamalara göre Eylül’de 42,2 milyar TL civarında bütçe fazlası verilebileceğini tahmin ediyoruz. TCMB’nin son Piyasa Katılımcıları Anketine göre, yılsonu, 12 ay, 24 ay ve 5 yıl sonrasına dönük enflasyon beklentileri sırasıyla %67,2, %44,9, %23,9 ve %10,0 seviyelerinde. Geçen hafta, TCMB, katılımcı listesinin, anketin temsil gücünün artırılması amacıyla güncellenmesine karar verildiğini ve yeni
katılımcı listesi ile ilk anketin 20 Ekim’de yayınlanacağını açıkladı. Dolayısıyla, özellikle enflasyon beklentilerindeki değişimin yakından izleneceğini not edelim. Hazine’nin hafta başındaki ihraçlarına ek olarak; Pazartesi günü Eylül ayı Konut Satışları ve Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu; Salı günü Ağustos ayı Kısa Vadeli Dış Borç ve Konut Fiyat Endeksi; Çarşamba günü Eylül ayı Uluslararası Yatırım Pozisyonu; Perşembe günü Haftalık Para, Banka, Menkul Kıymet ve Rezerv İstatistikleri ile Cuma günü Hazine Borç Stoku İstatistikleri yurtiçi ekonomi takviminde yer alan diğer başlıklar olarak sıralanabilir. Son olarak, Cuma günü itibariyle Arçelik ile birlikte payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 3Ç23 dönemi finansal sonuç açıklama döneminin başlayacağını; bu sürecin solo sonuçlar için 30 Ekim’e ve konsolide sonuçlar için 9 Kasım’a kadar süreceğini de not edelim.

Haftalık küresel ekonomi takvimine baktığımızda ise; Salı günü ABD Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi; Çarşamba günü Çin Büyüme, ABD Konut Başlangıçları ve Bej Kitap, Euro Bölgesi ve İngiltere TÜFE; Perşembe günü ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, Varolan Konut Satışları ve Fed Başkanı Powell’ın New York Ekonomi Kulübü’nde Ekonomik Görünüm başlıklı panelde yapacağı konuşma; Cuma günü Japonya TÜFE öne çıkan veriler olarak sıralanabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ