24.04.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

İçeride yeni kabine, dışarıda ABD İstihdam Raporu ön planda olacak.

İçeride yeni kabine, dışarıda ABD İstihdam Raporu ön planda olacak.

İçeride yeni kabine, dışarıda ABD İstihdam Raporu ön planda olacak.

28 Mayıs Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan %52,2 ve Millet İttifakı adayı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu %47,8 oranında oy aldı. Böylece, Erdoğan yeniden
Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirdiği balkon konuşmasında “Enflasyonun yol açtığı fiyat artışlarından kaynaklanan sıkıntıları gidermek, refah kayıplarını telafi etmek, önümüzdeki günlerin en acil konu başlığıdır” ve “Güven ve istikrar, bu iki kavram çok önemli. Siyasette arkadaşlarımla hep bunu konuştum. Güçlü bir ekonomi yönetimini bu iki kavramın üzerine kuracağız. Bir finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarlıyoruz.” İfadelerini kullandı. Seçim takvimine göre resmi seçim sonuçları 1 Haziran’da açıklanacak. Basında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabineyi Cuma günü açıklayabileceğine dair haber akışları yer almakta. Oluşacak yeni kabinede özellikle ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği hafta boyunca piyasaların yakın takibinde olacak. Siyaset, ekonomi gündemini belirlemeyi sürdürecek olsa da haftalık yurtiçi ekonomi takvimine bakıldığında Çarşamba günü açıklanacak olan 1Ç23 dönemi Ekonomik Büyüme rakamları haftanın en önemli verisi konumunda. Yaşanan deprem felaketine karşın öncü gösterge ve yüksek frekanslı verilere dayanarak yaptığımız hesaplamalar Türk Ekonomisinin 1Ç23 döneminde bir önceki çeyreğe göre %2,2 ve geçen yılın aynı çeyreğine göre %5,0 büyüdüğünü işaret etmekte. Pazartesi günü Mayıs ayı Ekonomi Güven Endeksi; Salı günü Nisan ayı Dış Ticaret İstatistikler; Çarşamba günü BDDK Nisan ayı Aylık Bankacılık İstatistikleri; Perşembe günü Mayıs ayı İmalat PMI ile Haftalık Para, Banka, Menkul Kıymet ve Rezerv İstatistikleri; Cuma günü Mart ayı Finansal Olmayan Kesimin Net Döviz Pozisyonu haftalık yurtiçi takviminde öne çıkan diğer veriler olarak sıralanabilir.
Küresel takvime göre Çarşamba günü ABD Bej Kitap ve Almanya TÜFE; Perşembe günü ABD ADP Özel Sektör İstihdamı ve Euro Bölgesi TÜFE ile Cuma günü ABD İstihdam Raporu haftanın öne çıkan verileri konumunda. Bej Kitapta yer alacak detaylar, 13 – 14 Haziran’da gerçekleştirilecek olan bir sonraki Fed toplantısına yönelik beklentilere etki etme potansiyeli taşımakta. Almanya’da TÜFE’nin aylık bazda %0,2 artışla (Önceki: +%0,4) yıllık bazda %7,2’den %6,4’e gerilemesi beklenmekte. Euro Bölgesi’nde de TÜFE’nin aylık bazda %0,2 artışla (Önceki: +%0,6) yıllık bazda %7,0’dan %6,3’e, çekirdek TÜFE’nin de yıllık bazda %5,6’dan %5,5’e gerileyeceği tahmin edilmekte. Haftanın en kritik verisi konumunda olan ABD İstihdam Raporuna göre Tarım Dışı İstihdamın aylık bazda 188 bin kişi artması (Önceki: +253 bin kişi), İşsizlik Oranının %3,4’ten %3,5’e yükselmesi ve Ortalama Saatlik Kazançların aylık bazda %0,3 artarken (Önceki: +%0,5) yıllık bazda %4,4 seviyesinde yatay kalması beklenmekte. Pazartesi günü ABD ve İngiltere piyasalarının resmi tatil nedeniyle kapalı olacağını da not edelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ