23.07.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

İçeride TCMB toplantısı; dışarıda FOMC Tutanakları ve OPEC+ toplantısı izlenecek.

İçeride TCMB toplantısı; dışarıda FOMC Tutanakları ve OPEC+ toplantısı izlenecek.

İçeride TCMB toplantısı; dışarıda FOMC Tutanakları ve OPEC+ toplantısı izlenecek.
Hamas ve İsrail arasında geçen hafta sağlanan rehine anlaşması kapsamındaki kısa süreli ateşkesin uzatılma ihtimalinin arttığına dair haber akışı kısa vadeli risk iştahını desteklemeye devam edebilir. Ancak, sürece dair belirsizliklerin (söz konusu sürecin ne kadar süreceği, ne kadar derinleşeceği ve bir yayılma/sıçrama gösterip göstermeyeceği gibi) hâlen yüksek kalmayı sürdürdüğünü ve olası haber akışlarının piyasalardaki oynaklığı artırabileceğini hatırlatalım.

Yurtiçinde Perşembe günü gerçekleşecek olan 3Ç23 dönemi Büyüme rakamları haftanın en önemli verisi konumunda. 3Ç23 döneminde büyümenin yıllık bazda %5,7 ve çeyreklik bazda %1,1 arttığını tahmin ediyoruz. Çarşamba günü Ekim ayı Dış Ticaret Endeksi, Kasım ayı Ekonomi Güveni, BDDK Ekim Bankacılık İstatistikleri; Perşembe günü TCMB PPK Özeti ile Haftalık Para, Banka, Menkul Kıymet ve Rezerv İstatistikleri; Cuma günü Kasım ayı İmalat PMI haftalık yurtiçi ekonomi takviminde yer alan diğer başlıklar olarak sıralanabilir. Ticaret Bakanlığı’nın geçici verilerine göre Dış Ticaret Ekim’de 6,7 milyar dolar açık verdi (Eyl.23: -5,0 milyar dolar, Eki.22: -7,9 milyar dolar). Geçen hafta açıklanan Ekonomi Güven Endeksi alt endeklseri karışık bir görünüm sergiledi. İmalat PMI, Ekim’de 48,1 seviyesinde gerçekleşerek üst üste 4. ayda da 50 eşiğinin altındaki daralma bölgesinde kalmayı sürdürmüştü. Son bir not olarak, TCMB Başkanı Erkan’ın Çarşamba günü İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlecenek bir toplantıya katılarak konuşma yapmasının beklendiğini de belirtelim.

Küresel tarafta ABD’de hafta başında gerçekleşecek olan 2 ve 5 yıllık tahvil ihraçları, Çarşamba günü 3Ç23 büyüme ile Bej Kitap, Perşembe günü Fed’in takip ettiği önemli enflasyon göstergelerinden olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi ve Cuma günü Fed Başkanı Powell Konuşması; Euro Bölgesi’nde Pazartesi günü ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması, Perşembe günü TÜFE ile birçok ülkede Cuma günü açıklanacak olan İmalat PMI rakamları haftanın öne çıkan verileri konumunda.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ