21.05.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

İçeride TCMB PPK Toplantısı ve Siyaset Gündemi, dışarıda ABD verileri izlenecek

İçeride TCMB PPK Toplantısı ve Siyaset Gündemi, dışarıda ABD verileri izlenecek

TCMB’nin Perşembe günü gerçekleştireceği Nisan ayı PPK toplantısı haftalık yurtiçi ekonomi takviminin en önemli verisi konumunda. 1 hafta vadeli repo ihale faizi olan %8,5 seviyesindeki politika faizinde herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Pazartesi günü Nisan ayı İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi; Perşembe günü Nisan ayı Ekonomik Güven Endeksi ile haftalık para, banka, menkul kıymet ve rezerv istatistikleri; Cuma günü Mart ayı Dış Ticaret Dengesi ve 1Ç23 dönemi Turizm İstatistikleri hafta boyunca yurtiçi ekonomi takviminde öne çıkan diğer veriler olarak sıralanabilir.

Ticaret Bakanlığı’nın geçici verilerine göre Mart ayında 8,6 milyar dolar dış ticaret açığı verildi. Ayrıca, payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 1Ç23 dönemi finansal sonuç açıklama süreci de hafta boyunca izlenecek. Son olarak, yaklaşan seçim tarihi nedeniyle siyasi gündemin de yurtiçi piyasaların yakın takibinde kalmaya devam edeceğini not edelim. Hafta boyunca adayların/partilerin çeşitli şehirlerde gerçekleştireceği mitinglere/açıklamalara ek olarak; Pazartesi günü Togg ile Çinli enerji firması Farasis ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurulan ve Türkiye’nin ilk batarya fabrikası olan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojilerinin Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü temel atma ile Perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Putin’in de videokonferansla bağlanacağı Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilk nükleer yakıtın getirilmesi törenlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği mesajlar bu anlamda haftanın öne çıkması beklenen başlıkları olarak not edilebilir. Ayrıca, 27 Nisan Perşembe günü itibariyle 14 Mayıs seçimleri için gümrük kapıları ile yurt dışında oy verme sürecinin başlayacağını da belirtelim.

Küresel tarafta ise ABD’de Perşembe günü açıklanacak 1Ç23 büyüme ile Cuma günü açıklanacak Mart ayı Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi ön planda olacak. 4Ç22 döneminde %2,6 oranında büyüyen ABD ekonomisinin 1Ç23 döneminde %2,0 büyüme kaydetmesi beklenmekte. Fed’in takip ettiği önemli enflasyon göstergelerinden olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksinin geçen ay olduğu gibi aylık bazda %0,3 artması ancak yıllık bazda %4,6’dan %4,5’e gerilemesi beklenmekte. Ayrıca, Pazartesi günü Almanya Ifo Anketi; Salı günü ABD Tüketici Güveni ve Yeni Konut Satışları; Çarşamba günü ABD Dayanıklı Mal Siparişleri; Perşembe günü ABD Bekleyen Konut Satışları; Cuma günü Euro Bölgesi ve Almanya Büyüme ile Almanya TÜFE ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz kararı hafta boyunca küresel piyasaların yakın takibinde olacak diğer veriler olarak sıralanabilir. BoJ’dan herhangi bir poltika değişikliği beklenmemekte.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ