22.06.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

İçeride TCMB Başkan Değişikliğinin Yansımaları ve Enflasyon Görünümü izlenecek.

İçeride TCMB Başkan Değişikliğinin Yansımaları ve Enflasyon Görünümü izlenecek.

İçeride TCMB Başkan Değişikliğinin Yansımaları ve Enflasyon Görünümü izlenecek.

Haziran 2023’te TCMB ilk kadın Başkanı olarak atanan Erkan, yaklaşık 9 ay görevde kaldıktan sonra yakın dönemde kendisi ve ailesi hakkında kamuoyunda yer alan haberlere işaret ederek görevden affını istediğini Cuma gece saatlerinde duyurdu. Akabinde, hâlihazırda Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Dr.Fatih Karahan’ın, Başkan olarak atandığı duyuruldu. Son Başkan değişiminin ardından, kişilerden bağımsız olarak TCMB’nin kurumsal politika duruşunda bir değişiklik yaşanmasını beklemiyoruz. Başkan Karahan, atanmasının ardından verdiği ilk mesajlarda da fiyat istikrarının temel öncelik olduğunu ve mevcut politika duruşunun korunacağını vurgulayan mesajlar paylaştı. Dolayısıyla, kısa vadeli piyasa tepkisinin olumsuz olmayabileceğini değerlendiriyoruz. Ancak, daha orta vadeli görünüm açısından özellikle mevcut ekonomi yönetimi ve politikaların yerel seçimler sonrasında da sürdürüleceği konusunda özellikle kredi derecelendirme kuruluşu ve yabancı yatırımcıların mevcut soru işaretlerinin giderilmesi açısından daha fazla kanıt görmek isteyebileceklerini de not etmekte fayda var.

Yurtiçinde TCMB Başkan değişikliğinin yansımalarına ek olarak, Pazartesi günü Ocak ayı Enflasyon verisi, Perşembe günü yılın ilk Enflasyon Raporu toplantısı ve Cuma günü Aralık ayı Sanayi Üretim endeksi öne çıkan veriler olarak sıralanabilir. TÜFE’nin Ocak’ta aylık bazda %6,5 civarında arttığını ve bu rakamın yıllık TÜFE’yi %64,8’den %64,5’e çekeceğini tahmin ediyoruz. TCMB yeni Başkanı Karahan’ın kamuoyuyla doğrudan kuracağı ilk iletişim de olacağından Enflasyon Raporu basın toplantısının önemi arttı. Önceki Enflasyon Raporu’na göre TCMB’nin 2024 ve 2025 yılsonu enflasyon tahminlerinin sırasıyla %36 (tahmin aralığı: %30-42) ve %14 olduğunu; buna karşın son Piyasa Katılımcıları Anketindeki beklentilerin aynı dönemler için sırasıyla %42,0 ve %25,4 olduğunu da not edelim. TCMB tahminleri üzerindeki riskler yukarı yönlü olsa da, tahminlerde şimdilik değişiklik yapılmayabileceğini ya da sınırlı yukarı yönlü güncellemeler yapılabileceğini öngörüyoruz. Cuma günü açıklanacak olan Aralık Sanayi Üretimi rakamlarının aylık %0,8 ve yıllık %0,4 artış kaydetmesini bekliyoruz. Salı günü Hazine’nin yaklaşık 6 ay sonra ilk defa olmak üzere yurtiçinde Döviz Cinsi (Euro) tahvil ve kira sertifikası ihracına çıkacağını da not edelim.

Küresel piyasalar tarafında, geçen hafta güçlü gelen İstihdam Raporu ve Fed Başkanı Powell’ın mesajlarının faiz indirim beklentilerini bir miktar öteleyici etkilerinin risk iştahı üzerinde oluşturduğu yansımalar izlenecek. Bu açıdan hafta boyunca merkez bankası yöneticilerinin gerçekleştireceği sözlü yönlendirmeler, ABD Hazine Bakanı Yellen’ın Perşembe günü Senato’da gerçekleştireceği sunum ve alınan önlemlere karşın düşüşün sürdüğü Çin piyasalarındaki gelişmeler yakından izlenecek. Cuma günü itibariyle Çin piyasalarının yeni yıl tatiline gireceğini de not edelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ