24.04.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

İçeride Enflasyon ve Büyüme İzlenecek; küresel takvim görece sakin.

İçeride Enflasyon ve Büyüme İzlenecek; küresel takvim görece sakin.

İçeride Enflasyon ve Büyüme İzlenecek; küresel takvim görece sakin.

Pazartesi günü açıklanacak olan Ağustos ayı Enflasyon rakamları haftanın en önemli verisi konumunda. TÜFE’nin aylık bazda %7,16 artışla yıllık bazda %47,83’ten %56,14’e yükseleceğini tahmin ediyoruz. Cuma günü, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in planlı Türkiye kredi notu gözden geçirmesi de haftanın diğer kritik gündem maddesi konumunda. Son durum itibariyle, S&P, Moody’s ve Fitch Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu sırasıyla yatırım yapılabilir seviyenin 5 (Negatif), 6 (Durağan) ve 5 (Negatif) kademe altında derecelendirmekte. Ekonomi yönetiminin yakın dönemde gerçekleştirdiği adımların ardından kredi notunda olmasa bile kredi not görünümünün
Negatif’ten Durağan’a revize edildiğini görebiliriz. Böyle bir senaryoda, TL varlıklara yönelik genel algı görece olumlu etkilenebilir; ancak kredi notunun hâlen yatırım yapılabilir seviyenin oldukça altında olması bu tarz etkilerin sınırlı kalmasına yol açacaktır. Pazartesi günü Haziran ayı Finansal Olmayan Kesimin Net Döviz Pozisyonu; Salı günü Ağustos ayı Reel Efektif Döviz Kuru; Çarşamba günü Temmuz ayı Dış Ticaret Endeksleri; Perşembe günü Ağustos ayı Hazine Nakit Dengesi ile Haftalık Para, Banka, Menkul Kıymet ve Rezerv İstatistikleri; Cuma günü Ağustos ayı Hazine İç Borç İstatistikleri hafta boyunca takip edilecek diğer veriler olarak sıralanabilir. Son olarak, hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir görüşme gerçekleştireceğini de not edelim.

Haftalık küresel takvim önceki haftaya nazaran daha sakin görünmekte. Pazartesi günü ABD Piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak. Salı ve Çarşamba günü birçok ülkede açıklanacak olan Bileşik PMI; Çarşamba günü Fed Bej Kitap; Perşembe günü Çin Dış Ticaret ve Euro Bölgesi Büyüme; Cuma günü Japonya Büyüme ve Almanya TÜFE küresel piyasaların yakından takip edeceği başlıklar olarak sıralanabilir. Ayrıca, haftasonu G20 Zirvesinin gerçekleştirileceğini de not edelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ