24.04.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

İçeride enflasyon; küreselde Fed, ECB ve BoE kararları ile büyüme, enflasyon, istihdam verileri izlenecek.

İçeride enflasyon; küreselde Fed, ECB ve BoE kararları ile büyüme, enflasyon, istihdam verileri izlenecek.

Cuma günü açıklanacak olan Ocak ayı enflasyon verileri yurtiçinde açıklanacak en önemli veri konumunda. TÜFE’nin aylık bazda %5,95 arttığını, bunun yıllık TÜFE’y, %64,27’den %56,65’e çektiğini tahmin ediyoruz. Aylık artış tarihsel ortalamaların üzerinde olmakla birlikte; yıllık rakamda gözlenen gerileme, devam güçlü baz etkilerinden kaynaklanmakta. Pazartesi günü Ekonomik Güven Endeksi ve BDDK Aylık Bankacılık İstatistikleri; Salı gübü Dış Ticaret Dengesi ve Turizm İstatistikleri; Çarşamba günü İmalat PMI haftalık yurtiçi ekonomi takviminde öne çıkan diğer verile olarak sıralanabilir. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı geçici rakamlar Aralık’ta 10,4 milyar dolar dış ticaret açığına işaret etmekte. Bu rakam, 2022 yılının tamamında dış ticaret açığını yıllık bazda %142,7 artışla 110,2 milyar dolara yükseltmekte. Aralık’ta 48,1 olan imalat PMI, son 10 aydır 50 eşiğinin altında kalarak daralma yönünde sinyal vermekte. Son olarak, payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 4Ç23 dönemi finansal sonuç açıklama sürecini bu hafta da devam edeceğini not edelim.

Küresel piyasaları son derece yoğun bir ekonomi takvimi beklemekte. Haftanın en kritik başlığı 1 Şubat Çarşamba akşamı Fed’in açıklayacağı faiz kararı olacak. Yakın dönemde açıklanan enflasyon verilerinin büyük ölçüde beklentilerden daha düşük gerçekleşmesi sonrasında piyasa beklentileri önemli ölçüde faiz artış hızının 25 baz puana (bp) yavaşlayacağına işaret etmekte. Ayrıca, piyasadaki beklentiler Fed’in yakın vadede faiz artışlarını sonlandırabileceğine, hatta yakın dönemde faiz indirimlerine de başlayabileceğine kaymakta. Bu beklentilerle uyumlu gelecek adım ve sinyaller küresel risk iştahını destekleyecektir. Diğer taraftan, yakın dönemde enflasyonda gözlenen düşüşün büyük ölçüde enerji fiyatlarından kaynaklandığını ve gıda&enerji hariç çekirdek enflasyon göstergelerinden ilerleyen aylarda söz konusu düşüşün yavaşlayabileceği ve belli seviyelerde katılık görülebileceği riskini işaret ettiği söylenebilir. Dolayısıyla, Fed’in 25bp yerine 50bp artış gerçekleştirmesinin de olasılık dışında olmadığını ve/veya faiz artışlarının hemen sona ermeyebileceği ya da kısa vadede sona erse de hızlı bir gevşemeye gidilmeyeceği yönünde piyasayı ikna etme çabası gözlenebileceğini de not edelim.

Bu senaryonun gerçekleşmesi küresel risk iştahını bir miktar baskılayacaktır. Fed’in hemen ardından Perşembe günü Avrupa (ECB) ve İngiltere (BoE) Merkez Bankalarının faiz kararları takip edilecek. Her iki merkez bankasının da faiz artışlarına 50’şer bp ile devam etmesi beklenmekte. Ayrıca, hem ECB’nin hem de BoE’nin yapacağı sözlü yönlendirmeler de küresel piyasaların yakın takibinde olacaktır. Her ne kadar Fed, ECB ve BoE kararlarının gölgesinde kalacak olsa da Pazartesi günü Almanya Büyüme; Salı günü Euro Bölgesi Büyüme ve Almanya TÜFE; Çarşamba günü birçok ülkede açıklanacak olan imalat PMI’a ek olarak ABD ADP Özel Sektör İstihdam, Euro Bölgesi TÜFE ve Cuma günü birçok ülkede açıklanacak olan Bileşik PMI’a ek olarak ABD İstihdam Raporu hafta boyunca küresel ekonomi takviminde öne çıkması beklenen diğer veriler olarak sıralanabilir. ABD’de tarım dışı istihdamın 185 bin kişi artması, işsizlik oranının %3,5’ten %3,6’ya yükselmesi, ortalama saatlik kazançların yıllık bazda %4,6’dan %4,3’e gerilemesi; Euro Bölgesi’nde 4Ç23’te büyümenin çeyreklik bazda %0, yıllık bazda ise +%1,7 olarak açıklanması, Euro Bölgesi TÜFE’nin yıllık bazda %9,2’den %9,0’a gerilemesi; Almanya’da büyümenin çeyreklik bazda %0, yıllık bazda +%0,8 olması ve Almanya TÜFE’nin yıllık bazda %8,6’dan %9,4’e yükselmesi beklenmekte

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ