22.06.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

GESİFED – BESİAD “GÖCEK KOYLARI DENİZ YÜZEYİ ŞAMADIRA İHALESİ” BASIN AÇIKLAMASI

GESİFED – BESİAD “GÖCEK KOYLARI DENİZ YÜZEYİ ŞAMADIRA İHALESİ” BASIN AÇIKLAMASI

Muğla, Dalaman İlçesi, Kapıkargın Mahallesi Sarsalalar Koyu, Hamam Koyu Binlik Koyu, Martı Koyu Fethiye Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi 1. ve 3. Derece Doğal Sit Alanında, Tekne Bağlama Amaçlı 127 adet Mapa ve 47 adet Deniz Yüzeyi Alanı (Şamandıra) Sistemi Kurulması amacıyla kullanma izni verilmesi konusunu içeren 15/03/2022 tarihinde ve 24.03.2022 tarihinde ihaleler gerçekleştirilmiştir.

Bu ihaleler ve gerçekleşecek benzer ihalelerde şartnameler, fiili, iktisadi ve hukuki detaylar incelendiğinde aşağıdaki başlıklar altında büyük tehlikeler barındırdığını tespit etmek ve ifade etmek GESİFED olarak görev tanımımız gereğidir. Koylarımızın doğasının, su altı fauna ve posidoniaların korunması doğal güzelliğinin bu haliyle yaşatılması ülkemiz ve milletimiz için vazgeçilmez görevlerimizden olmakla birlikte bu ihaleler ile ilgili aşağıdaki sorun ve tehlikeler tespit edilmiştir:

  • Bahse konu bölgeler 1. ve 3. derece doğal sit alanı kapsamındadır.
  • Uygulama, deniz üstünde otopark işletmeciliği şeklinde bir müessese oluşumuna imkan tanımaktadır.
  • Halkın kullanımına ait olan deniz ve kıyılara, asıl sahibi olan vatandaşlarımız özgürce giremeyeceklerdir.
  • Ülkemizin en katma değerli turizm ürünlerinden olan Mavi Yolculuk turizminin en önemli bölgelerinden olan koyları guletlerimizin kullanımına kapatmakta, koyların kullanımını randevulu ve ücretli hale getirmektedir. Bu durum Mavi Yolculuk faaliyetlerinin doğasına ve çalışma sistemine aykırı, teknik olarak uygulanamaz sorunlar içermektedir. Bu sektör bölge halkından oluşan binlerce çalışanı, ürettiği katma değer, yarattığı döviz girdisi ve temiz turizm özellikleriyle fazlasıyla özen gösterilmesi gereken sektörlerimizdendir. Hali hazırda yaşam alanı her geçen gün daralan Mavi Yolculuk faaliyetlerimiz açısından yıkıcı darbelerden biri de bu uygulamalar olacaktır.
  • İhale kullanma izin şartnamesinin 8/A maddesi ile “Kullanma izni ihalesi sonucunda, yapılacak yatırım için ön izne ihtiyaç duyulması halinde, adına kullanma izni verilecek yatırımcıya; fiili kullanım olmaksızın imar planı yaptırılması, değiştirilmesi ya da uygulama projelerinin hazırlanması ve onaylatılması gibi işlemlerin yerine getirilebilmesi için bir yıla kadar ön izin verilir.” Bu sayede İhale alıcısına kira ödemeden bir yıllık fiili kullanım hakkı tanınmıştır. Yine bu maddeye göre ihale alıcısına imar planı yaptırma, değiştirme ve uygulama projesi hazırlama hakkı tanınmıştır. Bu izin söz konusu koyların imara açılmasının önünü açmaktadır.
  • İhaleye katılacak kişi yada şirketlerin yabancı sermeye ve yabancı ortaklıklara açık olması, ileride yabancı ortak alabilecek olması da Kamu Yararı taşımadığı gibi ulusal güvenliğe zarar verecek niteliktedir.
  • İhaleye konu yer Muğla Fethiye ilçesinde olup, ihalenin sonuçlarından etkilenecek olan kişiler Fethiye’de turizm işi yapanlar, Fethiye halkı, Fethiye’yi de içine alan Mavi Yolculuk sektör mesuplarıdır. Buna rağmen ihale ilanında ihalenin Bakanlık Merkez binasında yapılacağı belirtilmiştir. Yine ihale dokümanlarının açık kanallardan yayımlanmaması, ihale konusu koyların uydu fotoğraflarının görülmesi için katılımcıların Ankara’ya gitmek zorunda bırakılması durumları tamamen ihaleye katılımı engellemeye yönelik olup rekabet ortamını ortadan kaldırmıştır. Ayrıca ihale ilanı ile ihale süresi arasında ilanda belirtilen koşulları hazırlamak ve ihaleye katılmak fiilen mümkün değildir. İhaleler bu haliyle usulüne uygun yapılmamıştır.

 

  • Çok önemli bir husus daha vardır ki ihaleye konu olan ve karada yapılması gereken mapaların yapılacağı yerler ORMAN olup ORMAN BAKANLIĞININ hüküm ve tasarrufu altındadır. Yasalarımıza göre orman sınırları içinde kalan alanda imar planı yaptırma ve değiştirme talebi hakkı Orman Bakanlığındadır. Orman Bakanlığının plan yaptırma değiştirme yetkisi ihale dokümanı ile bakanlığın izni olmadan ihale alıcısına verilemez. Bu haliyle de yapılan ihaleler yasaya ve mevzuata uygun olmayıp iptali gerekmektedir.

Bununla birlikte Muğla, Denizli ve Aydın iş dünyasını temsil eden 13 iş insanları derneği, 2 binin üzerinde  iş insanı ve firmayı temsilen  GESİFED olarak, gelişime, yatırıma, innovasyona ve sürdürülebilir turizm faaliyetlerine her zaman destek olacağımızı, alınacak kararların halk, iş dünyası, STK lar ve bilimsel çalışmaların sentezi ile alınması halinde gereken tüm desteği memnuniyetle vereceğimizi, ihalelerin durdurulup, devam eden sürecin bu yönde şekillenmesi temennilerimizi kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

GESİFED

Güney Ege Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu

16.04.2022

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ