21.05.2024 - Bodrum Besiad - Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği
Bodrum Besiad – Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Montenegro Basın toplantısı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Montenegro Basın toplantısı

BESİAD adına konuşan Engin Kaplan şunları söyledi:

BESİAD olarak düzenlediğimiz ilk uluslararası iş seyahatimizi bu bölgeye yapmış olmamızın birkaç sebebi var.

Montenegro yani Karadağ ülkesinin, hepinizin bildiği gibi son yıllarda adından çok söz ettirmeyi başaran bir ülke olması, Avrupalı yatırımcıların mercek altına aldığı ve yatırımlar yaptığı bir bölge olması, önümüzdeki süreçte Avrupa Birliği üyeliğine kesin gözüyle bakılması, ülkemizdeki bir çok sektör için belli fırsatlar barındırıyor olması ve bütün bunların yanında Bodrum ile benzer bir turizm frekansına sahip olması bu sebeplerin başında gelenlerinden.

Özellikle son yıllarda Avrupalı turistlerin tercihi bir turizm destinasyonu olmayı başara   n bu bölgenin, bulunduğu coğrafya, iklimi, sunduğu turizm değerleri, butik bir turizm adresi olma çabası gibi sebeplerden Bodrum ile çok fazla örtüşme halinde olduğu görülebilmekte.

Bu örtüşmelerin rekabet yerine iş birliği unsuru olabileceği fikrinden yola çıkarak bu seyahati gerçekleştirdik. Karşılıklı sağlanabilecek faydalar ve iş birliği düşüncesi ile önemli katma değerler yaratabileceğimizi düşünerek  bu organizasyona soyunduk. Geldiğimiz noktada yanılmadığımızı görüyoruz.

Bu konuya iki boyutuyla bakıyoruz. Birincisi orada yatırım ya da girişim çabasında olan ve olacak iş insanlarımızın gözünden Montenegro.  İkincisi ise üretilecek turizm iş birlikleri ile Bodrum markasına daha çok nasıl değer katarız, birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı  ürünler olarak nasıl konumlandırabiliriz boyutu. Örneğin Guletlerimizi çok seviyorlar. Ama bu konudaki ticari ilişkilerin kurumsal bir zemini yok. Örneğin mandalinayı çok seviyorlar. Ama  Bodrum Mandalinasını bilmiyorlar. Yanımızda kutu kutu mandalina götürdük. Her ortamda herkese, belediye başkanlarına kadar neredeyse ellerimizle yedirdik.  Örneğin mobilya ve tekstil konusunda biz çok iyi durumdayız ve orada önemli bir talep var. Yani ticari, turistik, kültürel ve sosyal olarak faydalı bir çok etkileşime vesile olacak bir seyahat gerçekleştirdik. Bundan sonrasında başlatılmış olan süreçlerin tüm kurumlarımızın desteğiyle verimli bir şekilde sürdürülmesine bakıyor olacağız.

Burada önemli bir iki noktayı da vurgulamalıyım. BESİAD olarak çok benzeri olmayan bir şey yapıp, hem Bodrum hem de ülke adına bir temsil görevi ile de bu organizasyonu gerçekleştirdik. Türkiye’nin en büyük iş örgütü olan, bizim de üyesi olduğumuz TÜRKONFED adına iş dünyası ve temsilcileri ile temaslarda bulunduk ve kendileri ile kurulacak iletişime öncülük ettik.

Bizim bu seyahatimize en büyük motivasyonlardan biri ise Bodrum Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Aras’ın bize verdiği destek ve güven oldu. Kendisi aynı tarihlerde yine Bodrum’un tanıtımı ve katma değerli turizm çabasıyla çok önemli temaslar için Moskova’da olacağından bu seyahate katılamadı. Fakat bizim için çok kıymetli bulduğumuz aynı zamanda sorumluluk da hissettiğimiz bir güven sergileyerek bizi görevlendirdi. Bodrum Belediye Başkanının selam ve davetlerini ileten bir mektubuyla kendisini temsil ettik. Bu sayede Podgorica Belediye Başkanını ve heyetini önümüzdeki günlerde Bodrum’da ağırlıyor olacağız. Ve elbette verimli sonuçlar alacağımız süreçler için çaba sarfediyor olacağız.

Ahmet başkanıma bize duyduğu güven için teşekkür etmek istiyorum.

Tüm masraflarını ceplerinden karşılayarak çok güçlü bir şekilde Bodrum’u ve ülkemizi temsil etmemizi sağlayan organizasyon heyetine de kattıkları güç için tekrar teşekkür ediyorum.

BESİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonumuza emekleri için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ